Lista szkodników:

Strona główna

Lista

Lista

Lista

Lista

Lista

Lista

Lista

Lista

Lista

Lista

Kleszcze

Muszka owocówka

Mucha domowa

Jest to pospolity owad występujący na całym świecie. Jest niewielka (samica jest większa od samca), na ciemnoszarym tułowiu widoczne są podłużne paski. Odnóża zakończone są pazurkami i przylgami. Ma aparat gębowy typu liżącego, służący do zlizywania pokarmu płynnego lub stałego, który zostaje rozpuszczony enzymami śliny. Złoto-czerwono-brunatne oczy zapewniają 360° pole widzenia.

Pojedynczy osobnik żyje ok. 4 tygodni, jednak w budynkach ludzkich może przezimować w stanie anabiozy(stan krańcowego obniżenia aktywności życiowej organizmu). Nawet w tak sprzyjających warunkach przeżywa bardzo mała część populacji – jesienią muchy są dziesiątkowane przez grzybicę.

Dziewięciodniowe owady osiągają dojrzałość płciową. Jaja (2,5 mm) składane są do kału. Samica może składać jaja od 2 do 5 dni, jednorazowo ok. 100, w ciągu całego życia do 600-2000.

Owad ten stwarza zagrożenie epidemiologiczne: badania dowiodły, że na powierzchni swego ciała mucha może przenieść do 6 milionów, a w jelicie nawet pięciokrotnie więcej – 30 milionów  mikroorganizmów – w tym powodujących tak groźne  choroby jak dur brzuszny,  paratyfus,  dyzenteria,  cholera, gruźlica, polio, salmonelloza oraz wąglik  - oraz  stadia przetrwalnikowe pasożytów

Komary, komarowate

Owady występujące na całym świecie rodzina owadów z rzędu muchówek. Znanych jest ponad 40 rodzajów i ok. 3,5 tys. gatunków komarów.

W Polsce najbardziej rozpowszechnione są  2 gatunki komarów:      komar brzęczący (pospolity) oraz komar widliszek.  

Samice tych owadów ssą krew zwierząt stałocieplnych, a niektóre owadów, ponieważ do powstania jaj w jajnikach wymagają odżywiania się krwią określonych gatunków zwierząt. Natomiast samce żywią się nektarem kwiatów.

Dorosłe komary mają aparat gębowy kłująco-ssący. Samice komarów przywabia zwiększone stężenie dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz kwas mlekowy i inne składniki potu, takie jak oktanol. Posługują się też termodetekcją, co sprawia, że w przypadku ludzi bardziej narażeni na ukąszenia komarów są młodzi mężczyźni, dzieci i kobiety w okresie owulacji.

Samica po przyłożeniu kłujki do ciała zwierzęcia puszcza w ruch szczęki kształtu lancetu zaopatrzonego w haczyki. Ruchy szczęk w górę i w dół powodują przecięcie skóry, następnie do rany zostaje wstrzyknięta kropelka śliny, która ma zapobiec krzepnięciu krwi. Samica odlatuje dopiero wtedy, gdy wypełni wole krwią ofiary. Ślina samicy zawiera substancję chemiczną, podrażniającą skórę, może także dochodzić do reakcji alergicznej. Dlatego po ukłuciu skóra czerwienieje, puchnie i swędzi.

Obecnie, nasze rodzime komary nie powodują chorób u ludzi. Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny w klimacie umiarkowanym przejściowym nie ma odpowiednich warunków, aby rozwijały się gatunki komarów, które występują w innych krajach i przenoszą groźne choroby. Dlatego też, chociaż na terenach naszego kraju znajduje się wiele obszarów wody stojącej, co sprzyja namnażaniu komarów, to nie ma w Polsce ryzyka zarażenia się chorobą zakaźną przenoszoną przez rodzime komary. Przy okazji, warto również podkreślić, że klimat się ociepla, następuje ekspansja gatunków, dlatego też z czasem sytuacja ta może ulec zmianie.

Rozkruszek mączny

Jest gatunkiem roztocza z rodziny rozkruszków. Występuje głównie w magazynach ale również pojawia się w domach.

Jaja składa na produkty i opakowania. Mąka zaatakowana przez tego rozkruszka pachnie stęchlizną i nie nadaje się do spożycia. Z nasion wygryza bielmo.

Rozwój ciągły. Kilkanaście pokoleń w ciągu roku. Płodność ok. 250 jaj. Żywotność osobnika to ok. 2 miesiące.

Wywołuje świąd i podrażnienie skóry zwane "świądem magazynierów". Włoski pokrywające jego ciało działają drażniąco na drogi oddechowe. Mogą również powodować alergiczne zapalenie spojówek.Spożyty z produktami spożywczymi powoduje zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Nie odpowiada za przenoszenie innych chorób.

Mrówki pospolite

Jest jednym z najpospolitszych  palearktycznych gatunków mrówek. Naturalnym miejscem jego występowania są północne tereny Europy i Azji, łącznie z Zabajkalem (wschodnią Syberią) i Mongolią.

Ubarwienie robotnic waha się od żółtawobrązowego po szaroczarne, królowych od brązowego do brązowoczarnego, a samców od brązowego do czarnego.

Na swoje siedziby preferuje miejsca o piaszczystym podłożu i niskiej roślinności, jednak radzi sobie także z budową kopców w wilgotnej ziemi. Potrafi również budować gniazda we wnętrzu próchniejących pni czy konarów, korzystając z podwyższonej temperatury otoczenia dzięki procesom gnilnym. W miejscach, gdzie roślinność jest bujniejsza, kopce są wyższe i sięgają powyżej rosnącej wokół trawy.

Maksymalne liczebności kolonii tego gatunku sięgają kilku tysięcy robotnic w drugim roku, ok. 15–20 tys. robotnic z jedną królową w trzecim. Po dziesięciu latach kolonia może składać się nawet ze 100 tysięcy robotnic.

Mrówki faraona

Gatunek kosmopolityczny, pochodzący prawdopodobnie z Afryki Zachodniej lub Indonezji. Do krajów o umiarkowanym kimacie przybyły wraz z rozwijającym się handlem. Kolonie mogą liczyć do kilku milionów osobników.

Zamieszkuje ludzkie siedziby. Najczęstszymi miejscami występowania są zamknięte przestrzenie o wilgotności około 80% i temperaturze 25-30 °C blisko miejsc stanowiących źródło wilgoci takie jak kuchnie, łazienki (np.: szczeliny w ścianach, wolne przestrzenie pod kafelkami). Na gniazda zaadaptowane mogą być też mniej typowe miejsca jak niedomknięte pudełka czy kasety video.

Samce są czarne, z żółtawymi czułkami i odnóżami. Robotnice koloru od jasnożółtego do brązowoczerwonego. Posiadają żądło.

 

Rybik cukrowy pot. srebrzyk

Występują powszechnie w domach, piekarniach i innych ciepłych i dość wilgotnych pomieszczeniach, w których może znaleźć pożywienie. Rybiki prowadzą nocny tryb życia, nie lubią światła. Ulubiony pokarm rybika cukrowego stanowią produkty zawierające skrobię i inne polisacharydy: kleje organiczne, resztki ze stołu, cukry, a także martwe owady (owadzi pancerz zawiera chitynę – polisacharyd). Zdolność trawienia celulozy umożliwia rybikom zjadanie papieru.

Rybik może przeżyć około roku bez pożywienia. 

Samica składa 2-20 żółtawych jajeczek. Larwa osiąga dojrzałość po czterech wylinkach (ok. 1 roku). Rybik przechodzi przeobrażenie niezupełne. Żyje od dwóch do ośmiu lat. 

Uważany jest niekiedy za szkodnika, ze względu na spożywanie i niszczenie przez nie przedmiotów, takich jak książki. Jednak, choć są odpowiedzialne za zanieczyszczenie żywności i inne szkody, nie przenoszą chorób.

Omacnica spichrzanka - mól spożywczy

Dezynsekcja co to jest?

Tępienie szkodliwych owadów (zwłaszcza pasożytniczych jak: muchy, komary,  pchły, wszy, pluskwy i karaluchy), ich jaj i larw, ze względów sanitarnych i gospodarczych.

Sposoby wykonywania dezynsekcji:

  • fizyczne: para, ogień, gorące powietrze, promieniowanie ultrafioletowe, gaz, szron

  • mechaniczne: wyłapywanie, trzepanie, oczyszczanie

  • chemiczne: środki owadobójcze

  • biologicznych: zwalczanie za pomocą innych organizmów żywych

W naszej pracy stosujemy wiele sposobów walki ze szkodnikami. Wiemy, że każdy przypadek należy traktować indywidualnie w zależności od sytuacji i potrzeb. Dokładny opis metod znajdziesz TU.

Oferujemy skuteczną dezynsekcję na terenie całej Warszawy oraz okolic.

Sprawdz ije kosztuje dezynsekcja i wejdź na nasz CENNIK.

 

Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę najczęściej spotykanych insektów.

Szkodnik domowy, żeruje zwłaszcza na suchych pokarmach takich, jak: cukier, kasze, mąka i otręby. Dorosła forma aktywna nocą, żyje w temperaturze pokojowej około 14 dni, nie pobiera pokarmu.

Jaja składane są na pokarm (głównie produkty sypkie) pojedynczo, w łańcuchach lub w grupkach. Gąsienice wykluwają się w temperaturze pokojowej po około 8-10 dniach, żerują w produktach spożywczych w oprzędach z lepkiej nici, która zbiera produkty sypkie w bryły. 

W optymalnych warunkach okres żerowania gąsienic trwa 3 tygodnie, w niesprzyjających warunkach mogą zapaść w diapauzę. Przepoczwarczenie następuje w trudno dostępnych miejscach (szpary, zgięcia opakowań). Poczwarki trwają 11-13 dni. Produkty, na których żeruje, zanieczyszcza odchodami, przędzą i martwymi owadami.

Karaluch

Zamieszkuje ludzkie siedziby, magazyny, piwnice, podziemne rury i kanały ściekowe oraz wysypiska śmieci. W Polsce stosunkowo pospolity. 

Preferuje miejsca wilgotne oraz temperaturę 20–29°C. Samice nie wytwarzają jaj poniżej 15°C, a te zamierają poniżej 0°C. 

Po kopulacji samica formuje zawierającą 16–18 jaj ootekę, którą przez 12 godzin do 7 dni nosi ze sobą, po czym pozostawia w osłoniętym miejscu. Jedna samica produkuje w ciągu życia 6–8 ootek w odstępach 1–2 tygodni.

Potrafią przeżyć do ok. 2 lat.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skontaktuj się z nami.    pogotowie@dddsecretservice.pl

+48 795 225 707 

Działamy na terenie całej Warszawy i okolic.