21 kwietnia 2020
Obowiązkowa deratyzacja budzi kontrowersję. Jest nam potrzebna czy raczej zbędna? W artykule staraliśmy się odpowiedzieć na to pytanie oraz dokładnie opisać po co wprowadzono deratyzację w miastach.
OBOWIĄZKOWA DERATYZACJA WYBAWIENIE CZY KARA?

Problem ze szczurami występuje nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Łatwy dostęp do żywności w miastach spowodował, że na stałe zadomowiły się w nich. Miastami Polskie, w których najliczniej królują to: Wrocław, Kraków i Warszawa. Dodatkowo według statystyk na jednego mieszkańca Warszawy przypada aż 3 szczury. W związku z narastającym problemem zwiększania się populacji tych gryzoni władze zarządziły obowiązkowe terminy deratyzacji na terenach gmin. W zależności od władz miasta ustawy się od siebie różnią, ale mają jedno na celu znacząco zmniejszyć populacje szczurów.

 

W Warszawie obowiązek deratyzacji jest zawarty w Ustawie NR LXI/1631/2018 rozdział VII, §30 i §31.

 

W dużym skrócie obowiązkowi deratyzacji podlegają piwnice w blokach, lokale gastronomiczne, sklepy i magazyny z żywnością, altany śmietnikowe, czyli wszędzie tam, gdzie mają dostęp do żywności. Wyznaczono 2 terminy na wzmożoną pracę deratyzacyjną: wiosna: kwiecień i maj oraz jesień: listopad i grudzień. Dokładnie zapoznać się z treścią ustawy można zapoznać się tu: ustawa. Obowiązek deratyzacji budzi wiele kontrowersji i nie przez wszystkich jest pochwalany.

Przepełnione kosze z których wypadają resztki jedzenia to jedno z największych źródeł pożywienia dla szczurów.

10 ARGUMENTÓW NA TAK DLA OBOWIĄZKOWEJ DERATYZACJI:

 1. Szczury są jednymi z najszybciej rozmnażających się zwierząt. Od pary szczurów po upływie roku mamy ok. 2 tysięcy potomnych osobników. Tak więc rozmnażają się w zastraszającym tempie.
 2. Jeden szczur zjada ok. 30 gram żywności każdego dnia. Pochodzi ona głównie ze śmietników ale szczury potrafią się wedrzeć wszędzie gdzie znajduje się pożywienie. Dla przykładu w magazynie z żywnością poza wyjadaniem jedzenia przy okazji swoim moczem i odchodami jest w stanie zanieczyścić nawet 30 razy więcej dobrej żywności!
 3. Szczury są nosicielami blisko 50 różnych groźnych chorób. Najbardziej znaną wszystkim między innymi dzięki Albertowi Camus i jego książce, która nosi taki sam tytuł jak jest dżuma. W VI wieku przybrała rozmiary epidemii i zdziesiątkowała Europę, na szczęście w Polsce nie występuje. Występują natomiast: szczurza gorączka, leptospiroza oraz histoplazmoza, które również są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia.
 4. Łapami oraz zębami niszczą budynki robiąc w nich dziury aby się dostać do wnętrza.
 5. Z łatwością przegryzają przewody elektryczne, doprowadzając do zwarcia. Jest to jeden z czołowych powodów wywołujący niewyjaśnione pożary w budynkach.
 6. Są w stanie zniszczyć rury wodociągowe doprowadzając do zalania budynków.
 7. Drążą tunele przy budynkach doprowadzając do osadzania ich.
 8. Bytując w gąszczach przy tamach doprowadzają do rozmiękczenia ich.
 9. W sytuacjach gry czują zagrożenie stają się bardzo agresywne, potrafią wtedy zaatakować i pogryźć człowieka.
 10. Szczyry jak udowodniło już wielu naukowców są inteligentnymi stworzeniami, które bardzo szybko się uczą. Z czasem przestają reagować na zbyt proste metody ich zwalczania. Właśnie dlatego zamiast samemu z nimi mozolnie walczyć warto skorzystać z firmy specjalizującej się w tym zakresie.

 

6 POWODÓW DLACZEGO WARTO POWIERZYĆ DERATYZACJĘ FIRMIE DDD 

 1. Jak już pisaliśmy wyżej szczury są bardzo inteligentne i szybko się uczą czego unikać.
 2. Profesjonalna firma stosuje trutki, które znacznie lepiej zwalczają gryzonie. Trucizna działa stopniowo dzięki czemu szczur nie zdycha na miejscu tym samym dając znać innym szczurom o zagrożeniu.                
 3. Każde miejsce różni się od siebie przez co należy w różnych miejscach stosować odpowiednie metody. Firma dzięki doświadczeniu wie jakie metody zastosować.
 4. Firmy dokładnie oznakowują ostrzeniami miejsca w których rozkładana jest trucizna, tak aby każdy wiedział że należy uważać.
 5. Firmy stosują specjalne obudowy, do których nie dostaną się zwierzęta domowe w miejscach gdzie znajduje się trutka dzięki czemu unika się nieporządanych zatruć zwierząt.
 6. Firma zabiera padnięte gryzonie do utylizacji aby nie stwarzały zagrożenia.

 

CO SPRZYJA WYSTĘPOWANIU SZCZURÓW

 • Rozrzucone jedzenie przy śmietnikach - należy dbać o to aby kosze w altanach były zamknięta tak aby ptaki nie rozrzucały pożywienia oraz nie zostawiać chleba ani żadnych innych resztek obok śmietników.
 • Duża ilość opadów - gdy podnosi się woda szczury tam żyjące uciekają na powierzchnie.
 • Resztki jedzenia w kanalizacji - gdy wylewamy resztki do toalety lub rozdrabniamy w zlewie resztki jedzenia zamiast wyrzucić do kosza zapewniamy szczurom w kanalizacji pożywienie
 • Zalegające w kontenerach śmieci - śmieci z zawartością jedzenia powinny być odpowiednio często opróżniane. 

 

Podsumowując uważamy, że warto zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo ludzi żyjących w miastach, w związku z tym deratyzacja jest wskazana.

 

Więcej informacji na temat produktu deratyzacja

 

 Skontaktuj się z nami.    pogotowie@dddsecretservice.pl

+48 795 225 707  

Działamy na terenie całej Warszawy i okolic.