06 maja 2020
WPŁYW PLUSKWY NA ZDROWIE CZŁOWIEKA

Pluskwa towarzyszy człowiekowi już od bardzo dawna, o czym pisaliśmy w artykule Historia pluskwy.

W tym artykule chcemy odpowiedzieć na pytanie: Czy pluskwa zagraża naszemu zdrowiu?

Ugryzienia pluskwy - jak wyglądają?

Jak już zapewne wiesz pluskwa to pasożyt żywiący się krwią. Ten fakt oraz to, że żerują głównie nocą, nadał im miano małych wampirków. Ślady po ukąszeniu pluskwy mogą się różnić w zależności od tego, czy jest ktoś na nie uczulony, czy nie. Dla jednych będą to niewielkie obrzęki jak w przypadku ukąszenia komara, jednak w skrajnych przypadkach mogą osiągnąć wielkości nawet 5 cm z rumieńców.

Dorosła pluskwa, aby przeżyć pobiera krew co kilka dni. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule - Cykl życia pluskwy. Ukąszenia tych insektów są trudne do rozpoznania nawet przez lekarzy.

Charakterystyczne cechy ukąszeń pluskwy:

  • ukąszenia nie są bolące tylko swędzące, dzieje się tak, ponieważ owad wstrzykuje substancje rozrzedzającą krew oraz znieczulającą, abyśmy tego nie poczuli, pluskwa nie tylko żeruje, gdy śpimy, ale również, gdy jesteśmy w dłuższym bezruchu np. przed telewizorem
  • nie występują pojedynczo, ale w gromadach niczym konstelacje w linii prostej lub w kształcie trójkąta
  • ugryzienia znajdują się na odsłoniętych i łatwo dostępnych miejscach na skórze: ręce, szyja, stopy nogi ramiona, barki, plecy i klatka piersiowa

 

Jak widać bardzo łatwo pomylić ukąszenia pluskwy z innym owadem, więc jeżeli zauważysz na ciele dużą liczbę dziwnych ukąszeń, sprawdź, czy nie ma w okolicach Twojego łóżka padniętych pluskiew oraz śladów ich obecności. Jak wyglądają miejsca zamieszkiwane przez pluskwy, możecie zobaczyć w naszej galerii.

Jak łagodzić objawy ugryzień pluskwy.

Na początek i jest to najważniejszy punkt pozbyć się pluskwy. Do złagodzenia świądu stosuje się maści na bazie cynku i wody wapiennej, dostępne w aptekach. W ciężkich przypadkach alergicznych leki z grupy glikokortykosteroidowych oraz doustne leki przeciwhistaminowe jednak tu polecamy udać się do lekarza, aby dobrał odpowiedni lek. Dodatkowo należy dbać o higienę oraz unikać drapania pokąsanych miejsc, aby zapobiec wystąpieniu infekcji.

Czy pluskwy przenoszą choroby?

Pluskwy żywią się krwią, co teoretycznie może spowodować przeniesienie jakieś choroby zakaźnej. Na chwilę obecną naukowcom nie udało się potwierdzić przenoszenia żadnej. Niestety z powodu braku odpowiednich badań nie można w 100% wykluczyć, że nie wystąpi zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B czy enterokokami.

W walce z pluskwami najważniejsza jest szybka reakcja, więc gdy tylko zauważysz ślady pluskwy, najlepszym sposobem na jej pozbycie się jest skontaktować się z profesjonalną firmą taka jak nasza.

 

Pogotowie DDD Secret Service

 

Więcej na temat usługi dezynsekcji Pluskwy

 

 Skontaktuj się z nami.    pogotowie@dddsecretservice.pl

+48 795 225 707  

Działamy na terenie całej Warszawy i okolic.